Iš Ukrainos sugrįžę istorinio skrydžio dalyviai: suvokėme, kaip toli nuėjo mūsų tauta

Septynios dienos, 1800 km., trys šalys ir daug įspūdžių – su tokiu bagažu į Lietuvą grįžo istorinio skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“ dalyviai Algirdas Šimoliūnas, Sakalas Uždavinys ir pasaulio jaunimo sklandymo vicečempionas Ignas Bitinaitis. Šia iniciatyva mūsų sklandytojai paminėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį ir bemotoriais sklandytuvais pasiekę Juodąją jūrą pateko į Lietuvos sklandymo istoriją.

„Taip norėjome įprasminti bei paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Mūsų istorinės žemės kažkada driekėsi nuo Baltijos iki Juodosios jūros ir kiekvienas lietuvis apie tuos laikus kalba su dideliu pasididžiavimu. Tai rodo, kad esame stipri ir brandi valstybė, turinti ilgą bei turtingą istoriją“, – sako vienas iš iniciatyvos sumanytojų A. Šimoliūnas.

Jam antrina ir komandos draugas S. Uždavinys, teigiantis, kad jei ne mūsų tautos ryžtas ir valia, galbūt ir mes būtume atsidūrę tokioje situacijoje, kokioje šiandien yra neramumų purtoma Ukraina. „Suvokiau, kiek toli nuėjome. Galbūt būtų kvaila lyginti, kurioje šalyje gyventi geriau, o kurioje blogiau, tačiau žvelgdami į Ukrainą galime matyti savo pačių progresą. Koks jis bebūtų, jis yra progresas“, – sako jis.

„Vos išvykus iš Europos sąjungos ir įvažiavus į Ukrianą supranti, kad ten viskas visiškai kitaip, suvaržyta biurokratijos. Mes kartais skundžiamės, kad pas mus biurokratinių dalykų per daug, tačiau supratau, kad gyvename puikioje šalyje. Vos tik kirtome Ukrainos sieną, iškart pajutau, kad gyvename kitokį gyvenimą. Jaučiame didesnę laisvę ir mažiau apribojimų“, – sako I. Bitinaitis. Nors biurokratija apsunkino kelionę, sklandytojas patikina, kad ukrainiečiai labai šilti ir paslaugūs. Jei ne jų pagalba, kai kuriuos kilusius sunkumus spręsti būtų buvę kur kas sunkiau.

Įveikti numatytą atstumą komandai prireikė septynių dienų, visos jos buvo kupinos išbandymų. Bene sunkiausios ir įsimintiniausios – pirmoji ir paskutinė skrydžio dienos. „Kelionės pradžioje buvo daug jaudulio, svarstymų, ar tikrai viskas pavyks. Pakilimas iš Kartenos nebuvo lengvas, o galiausiai paaiškėjo, kad Sakalas nebegali tęsti skrydžio“, - prisimena A. Šimoliūnas.

Sunkios oro sąlygos lėmė, kad S. Uždavinys pirmą skrydžio dieną tūpdamas į aikštelę sklandytuvu kliudė metalinį kuoliuką ir nestipriai įbrėžė orlaivio sparną. „Mane tai nuteikė tragiškai. Įsivaizduokite, pirmąją skrydžio dieną suvokiate, kad visa ekspedicija galbūt jau baigta. Visokių jausmų kirbėjo. Tokia Santa Barbara“, – sakė S. Uždavinys. Jo ir meistrų dėka sklandytuvą sutaisyti pavyko ne per tris dienas kaip įprasta, per dieną ir sklandytojas, pasivijęs komandos draugus, kartu su jais perskrido Ukrainą.

Paskutinė diena taip pat nestokojo įtampos. Likus porai dienų iki skrydžio sklandytojams teko klausytis ganėtinai pesimistiškų patyrusių Ukrainos pilotų prognozių. Niekam iki tol nebuvo pavykę sklandytuvu nuvykti į Odesą. Oro sąlygos palei Juodąją jūrą sklandytuvams yra itin nepalankios.

Sklandytojams nuotaiką gadino ir biurokratiniai rūpesčiai, dėl kurių mūsų pilotai negalėjo numatytu laiku pakilti iš aerodromo. Galiausiai jie pakilo vėluodami tris valandas ir patys abejodami, kad tądien pavyks pasiekti tikslą. Mūsų sklandytojų valios ir užsispyrimo dėka – tikslą jie pasiekė rugpjūčio 7 d. Ši diena įėjo į Lietuvos sklandymo istoriją – kelionės metu įveikti 1800 km. – ilgiausias atstumas, kokį pavyko įveikti mūsų šalies sklandytojams bemotoriais orlaiviais. Sklandytojai tikisi, kad jų skrydis šalyje dar labiau išgarsins sklandytuvų sportą ir jau galvoja apie naujus išbandymus ir skrydžius.

Autorė: Eimantė Juršėnaitė, Lrt.lt