Istorinio skrydžio dalyviams – nauji išbandymai: sklandytojai buvo priversti leistis

Vaizdai Ukrainoje šiek tiek primena Lietuvą prieš kelis dešimtmečius, sako istorinio skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“ antžeminės komandos vadovė Ieva Šimoliūnienė. Pasak jos, su iššūkiais tenka susidurti ne tik sklandytojams, bet ir žeme juos lydinčiai komandai – neretai tenka važiuoti ir duobėtomis ar akmenuotomis kelio atkarpomis.

Penktąją istorinio skrydžio dieną sklandytojai sėkmingai pakilo iš Rivnės aerodromo, iš kur turėjo skristi į Vinycios aerodromą ir įveikti 336 km. Nuskridę daugiau nei pusę atstumo, dėl prastų oro sąlygų sklandytojai buvo priversti leistis aikštelėje. Antžeminė komanda tuo metu nuo sklandytojų buvo atsilikusi apie 70 km., tačiau šį kelią net ir galingi automobiliai įveikė daugiau nei per dvi valandas.

„Ukrainos keliai automobiliais važiuojantiems komandos nariams ir baikeriams sukėlė nemažai nepatogumų. Maršrutas sudarytas atsižvelgiant į sklandytojų, o ne antžeminės komandos poreikius, tad nemažai kelio mums tenka važiuoti akmenuotais ar duobėtais keliais. Be to, aeroklubai ir aerodromai neretai įsikūrę atokiau nuo pagrindinių kelių, – sako antžeminės komandos vadovė I. Šimoliūnienė. – Vaizdas Ukrainoje primena Lietuvą prieš 30 metų – keliuose dažniausiai sutinkame automobilius „Lada“, dviratininkus ar arkliais kinkytus vežimus.“

Dėl prastos Ukrainos kelių būklės nuspręsta, kad baikeriai važiuos savais keliais ir pasirinks patogesnį maršrutą, o su sklandytojais bei juos lydinčiais automobiliais susitiks jau Odesoje, kuomet visi pasieks kelionės tikslą.

Aikštelėje nusileidę sklandytojai vakarop pajudėjo į Vinycios aerodromą. Pastebėta, kad lūžo vienos iš priekabų, gabenančių sklandytuvus, dalis, o jos nesuvirinus toliau keliauti negalima.

„Laimei, stabtelėjome nedideliame miestelyje, čia vietiniai mums papasakojo, kur galime rasti meistrą. Žinoma, viskas vyko vėlų sekmadienio vakarą, tad suvirintojas entuziazmu nedegė, tačiau pagelbėti sutiko. Tai tik parodo, kokie vis dėlto svetingi yra ukrainiečiai. Per 40 min. priekaba buvo pataisyta ir galėjome tęsti kelionę“, – pasakoja I. Šimoliūnienė.

Po varginančios kelionės, kupinos iššūkių, sklandytojai ir antžeminė komanda naktį iš sekmadienio į pirmadienį, apie pirmą valandą nakties, automobiliais pasiekė Vinycios aerodromą. Pirmadienį sklandytojai, pasitarę su vietos pilotais, nusprendė nekilti, ir laisvą dieną pabūti tiesiog turistais: pasižvalgyti po Ukrainos apylinkes ir pasivaikščioti Vinycios mieste.

Antradienį kilti planuojantys sklandytojai tikisi rytoj pasiekti ir kelionės tikslą – prie Juodosios jūros įsikūrusią Odesą.

Trys Lietuvos sklandytojai – Sakalas Uždavinys, Algirdas Šimoliūnas ir pasaulio jaunimo sklandymo vicečempionas Ignas Bitinaitis – leidosi į istorinį skrydį „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“. Taip šalies sklandytojai nori paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.

Autorė: Eimantė Juršėnaitė, Lrt.lt
https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/222149/istorinio-skrydzio-dal…