Istorinio skrydžio dalyviai padarė tai, kas atrodė beveik neįmanoma – sklandytuvais pasiekė Juodąją jūrą
Istorinio skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva–Ukraina“ dalyviai padarė tai, kas atrodė neįmanoma, – įveikė 1800 km ir perskrido Lietuvą, Lenkiją bei Ukrainą. Skrydžio vadovas Algirdas Šimoliūnas, aktorius Sakalas Uždavinys ir pasaulio jaunimo sklandymo vicečempionas Ignas Bitinaitis, pakilę iš Kartenos aerodromo, esančio prie Baltijos jūros, per savaitę pasiekė savo tikslą – prie Juodosios jūros esančią Odesą. Šia iniciatyva sklandytojai paminėjo Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.
Pasak skrydžio vadovo A. Šimoliūno, sklandytojai dieną pradėjo labai entuziastingai, o vyraujantis šiaurės vėjas ir praslinkęs šaltasis frontas teikė vilčių, kad tikslą pasiekti pavyks, nors skrydžio išvakarėse būta ir mažiau optimistiškų prognozių. „Ukrainos pilotai patikino, kad pasiekti Odesą sklandytuvu beveik neįmanoma ir niekam dar nebuvo pavykę to padaryti. Oro sąlygos artėjant prie jūros mūsų orlaiviams labai nepalankios“, – pasakoja skrydžio vadovas.
Sklandytojus visą kelionę lydėjo netikėtumai, jų nepavyko išvengti ir paskutiniąją istorinio skrydžio dieną. I. Bitinaitis ir S. Uždavinys apie pusę dvyliktos buvo sėkmingai pakelti į dangų, tačiau A. Šimoliūnas prie kolegų prisijungė tik po trijų valandų.
„Nors viską buvome susiderinę iš vakaro, prieš pat mano pakilimą paskambinę karininkai uždraudė mums skristi į Odesą, teigdami, kad virš Odesos yra draudžiama skraidyti erdvė. Tris valandas bandėme išspręsti susidariusias biurokratines problemas, keturis kartus perrašėme skrydžio planą, o kai jau gavome oficialų leidimą kilti, techninių kliūčių atsirado lėktuvui, turėjusiam mane iškelti“, – prisimena A. Šimoliūnas.
Kol vadovas tvarkė dokumentus, I. Bitinaitis ir S. Uždavinys kelias valandas suko ratus virš aerodromo. Pasak sklandytojų, taupydami laiką jie nutarė nesileisti ir A. Šimoliūno laukti ore, kad vos tik šis pakils, jie galėtų iškart skristi link Odesos. „Labiausiai gąsdino tai, kad laiku neišskridus ir pasikeitus oro sąlygoms, mums galėjo tekti leistis kur nors aikštelėje nepasiekus tikslo“, – sako I. Bitinaitis.
A. Šimoliūnas pripažįsta, kad nuolat matyti į didesnį aukštį pakilusius kolegas ir dalį atkarpos juos vytis buvo nelengva psichologiškai, tačiau komandinis darbas padėjo įveikti atstumą ir Juodąją jūrą sklandytojai pasiekė drauge.
Sklandytojai praskrido vaisai šalia jūros, nors virš jos sklandyti negalėjo: „Mielai būtume ilgiau pasigrožėję įspūdingais vaizdais, jūra, laivais tačiau tai griežtai kontroliuojama oro erdvė ir joje išdykauti nevalia. Neįtikėtina ir tai, kad įskridome į tarptautinį oro uostą. Tie, kas daugiau žino apie skraidymo taisykles, žino, kad sklandytuvais įskristi į kontroliuojamą oro erdvę beveik neįmanoma“, – įspūdžiais dalijasi S. Uždavinys.
Odesoje susitiko su baikeriais
Nors sklandytojai ir antžeminė komanda kelionę pradėjo tuo pačiu metu, sklandytuvai Odesoje nusileido apie 18 val., o antžeminė komanda juos pasivijo tik po šešių valandų, maždaug vidurnaktį.
Jau porą dienų Odesoje sklandytojų laukė ir prieš savaitę kelionę kartu pradėję baikeriai, pusiaukelėje nusprendę į Odesą vykti ne su antžemine komanda, lydinčia sklandytuvus. Taip buvo nuspręsta atsižvelgiant į prastą Ukrainos kelių būklę.
„Baikeriai sakė, kad tikėjosi prastų kelių, tačiau jie nesitikėjo, jog kelių būklė tokia prasta. Taigi kelionė ir jiems tapo nemažu išbandymu“, – sako S. Uždavinys. Sklandytojams baikeriai pasakojo, kad liko nustebinti ir kelių patrulių darbo, nes kartais atrodydavo, jog kai kurios eismo taisyklės šalyje tiesiog negalioja, o matydami pažeidimus policininkai eismo dalyvių įspėti neskuba ir veikiau juos ignoruoja.
„Daugelis mus lydėjusių baikerių prieš skrydį neturėjo net ir menkiausio supratimo apie sklandymą. Jie tikino manę, kad turės mus nuolat vytis, o buvo kitaip – jie nuolat turėdavo mūsų laukti, kartais net ir pusdienį, – sako S. Uždavinys. – Iš tiesų buvo labai smagu suderinti tokius, rodos, nesuderinamus dalykus: sklandytojų komandą ir baikerius. Vis dėlto smagu, kad jie prisijungė ir tikslą pasiekėme drauge. Tai buvo nuostabi kelionė ir nepaisant visų mus ištikusių sunkumų, ji pavyko geriau nei tikėtasi.“
Jam antrina ir skrydžio vadovas A. Šimoliūnas bei sklandytojas I. Bitinaitis, teigdami, kad kelionė pateisino jų lūkesčius ir jie džiaugiasi savo kolegų, antžeminės komandos ir draugiškų baikerių bendradarbiavimu.
Autorė: Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt
https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/222524/istorinio-skrydzio-dal…
